3M 4959 CIRCLE-0.75"-250
Overview of 3M 4959 CIRCLE-0.75"-250
Part Number3M 4959 CIRCLE-0.75"-250
Manufacturer3M
DescriptionTAPE DBL COATED 3/4" DIA 250/RL
DatasheetsDownload 3M 4959 CIRCLE-0.75"-250 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 3M 4959 CIRCLE-0.75"-250
Specification of 3M 4959 CIRCLE-0.75"-250
Status
Active
Series
VHB™ 4959
Backing, Carrier
Polyester Film
Thickness
0.1200" (120.0 mils, 3.048mm)
Thickness - Adhesive
0.1180" (118.0 mils, 2.997mm)
Thickness - Backing, Carrier
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width
0.75" (19.05mm) 3/4" dia
Length
Color
White
Usage
Temperature Range
300F (149C) Max